Bakanlığımız tarafından ülkemiz genelinde uygulanan “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)” kapsamında ilimizde alt proje olarak uyguladığımız “Kalemler Yeşersin Cevizler Gelişsin Projesi” ile 4.000 aşı kalemi kullanılarak 142 üreticimize ait 100 dekar ceviz bahçesi verimli çeşitlerle rehabilite ediliyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Müdürümüz Kemal Yılmaz; “Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından başta atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması ve bu atıl arazilerde özellikle ülkemizin ihtiyaç duyduğu ürünlerde sertifikalı tohumluk kullanılarak tarımsal üretimin artırılması amacıyla ülkemiz genelinde “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)”  uygulanmaktadır. Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de TAKEP kapsamında alt proje olarak birçok proje uygulanmakta ve bu projeler ile birlikte bir yandan yeni tesisler kurulurken bir yandan da bu mevcut bahçelerde rehabilitasyon çalışmaları yapılmaktadır. Özellikle kivi, mavi yemiş, kokulu üzüm üretimi konusunda yeni bahçeler tesis edilirken diğer taraftan da özellikle Mesudiye ve Akkuş ilçelerimizde aspir, buğday, arpa, siyez buğdayı, patates ve yem bitkileri üretimi konusunda önemli projeler uygulanarak atıl tarım arazileri üretime kazandırılmış oldu.” dedi.

“Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)” kapsamında ilimizde uygulanan projelere bir yenisinin daha eklendiğini belirten İl Müdürümüz; “Şimdi bu projelere bir yenisini daha ekledik ve mevcut ceviz bahçelerinin rehabilite edilmesine yönelik hazırlamış olduğumuz “Kalemler Yeşersin Cevizler Gelişsin Projesi” ni hayata geçirdik. Proje ile birlikte ilimizde 4.000 aşı kalemi kullanılarak 142 üreticimize ait 100 dekar ceviz bahçesi verimli çeşitlerle rehabilite edilecek. Zamanında yapılan yanlış çeşit seçimi ve tozlayıcı konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle verimden düşen bahçelerde yapacağımız bu aşılama çalışmaları ile yüksek verimli bahçeler oluşturacağız. Yaklaşık 1.500 ceviz ağacını aşılamak suretiyle bu cevizlerde hem çeşit değişimi sağlanmış olacak hem de tozlayıcı sorununu çözmüş olacağız. Önümüzdeki dönemde de bu tarz projelerimize devam edeceğiz ve yine birçok alanda yeni bahçeler tesis edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)” ile ülkemiz genelinde çok önemli mesafeler kat edildi diyerek sözlerine devam eden İl Müdürümüz; “Uygulanan bu projeler her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Özellikle ihtiyaç duyulan alanlarda uygulanan projeler çok değerli. Son yıllarda dünyada yaşanan gelişmeler ile birlikte gıda arzında yaşanan sorunlardan uygulanan bu projeler sayesinde ülkemizin en az etkilenmesi sağlanmıştır. Bakanlığımız tarafından uygulan projeler neticesinde 2022 yılında bitkisel üretim alanında ülkemiz genelinde 128,6 milyon ton üretim yapılarak Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılmış oldu ve tarımsal üretimin arttırılması noktasında önemli bir mesafe alındı. Ben bu projelerin bundan sonraki süreçte de ses getirmeye devam edeceğini ve tarımsal üretimin daha da artacağına inanıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.​

KAYNAK: @ordu.tarimorman.gov.tr

Önceki İçerikLEVENT KARLIBEL’E NEZAKET ZİYARETİ
Sonraki İçerikORDU’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLAYACAK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz