Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasa düzenlemesinin ardından çiftçi, emekli ve Bağ-Kur’lular için yeni düzenleme geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni emeklilik sistemi için çalışmalarını tamamladı. Yeni emeklilik reformuyla çiftçi, Bağ-Kur’luya erken emekli olma hakkı kazanacak. Aynı zamanda emeklilik maaşları da artacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin daha önce esnafın prim yükünün hafifletileceğini duyurdu. EYT yasasının ardından esnaf ve çifçtinin erken emekli olabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gerekli yasa çalışmasını tamamladı. Düzenleme sonrasında çiftçiler de 25 yılla değil 20 yıl çalışma süresi ve prim gün sayısıyla emekli olabilecek. Prim düzenlemesiyle erken emeklilik imkânının yanı sıra yüzde 20 daha yüksek emekli aylığı almak mümkün hale gelecek.

Tarımda sürekli, süreksiz, mevsimlik olmak üzere farklı çalışma koşulları nedeniyle Bağ-Kur ve işçi ve tarım sigortalısı olmak üzere farklı statülere bağlı olarak emeklilik işlemleri de değişiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre tarım sigortalısı sayısı yaklaşık 550 bin civarında olup, tarım sigortalılığı daha az primle emeklilik imkânı sunuyor. Tarım Bağ-Kur emeklilik şartına göre 9 bin ya da 5400 gün primin doldurulması gerekiyor.

Konu Başlıkları

PRİM GÜN SAYILARI EŞİTLENECEK

Yapılacak düzenlemeyle çiftçilerin emekliliği için gerekli prim gün sayısı SSK’lı çalışanlarla eşitlenecek. Çiftçiler bu sayede 9 bin gün yerine 7 bin 200 günle emekli olabilecek. Böylece 5 yıl daha erken emeklilik imkânı doğacak. Prim uçurumunu kapatacak yasal düzenlemeyle emekliler arasında hem gelir hem de aylık bağlanma süresinde eşitlik sağlanacak. SGK’lı çalışanlar Bağ-Kur’lu çalışan arasında 1800 gün yani 5 yıllık süre farkı kaldırılarak emeklilik için gerekli prim süresi eşitlenecek. Prim düzenlemesiyle erken emeklilik imkânının yanı sıra yüzde 20 daha yüksek emekli aylığı almak mümkün hale gelecek.

BAĞ-KUR’LULARDA DAHA FAZLA PRİM GÜNÜ VAR

2008’de gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformuyla işçi ve memurların emekliliği için gerekli ödeme gün sayısı 7 bin 200 (20 yıl) olarak belirlendi. Ancak Bağ-Kur’lular için bu süre 9 bin gün (25 yıl) olarak tespit edildi. Bu nedenle Bağ-Kur’lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda kalıyor. SSK’da 7200 prim günüyle kadınlar 58, erkekler 60 yaşını doldurduğunda emekli olurken, Bağ-Kur da ise kadınlar 58, erkekler 60 yaş ve 9 bin prim günü koşullarını birlikte sağlamaları durumunda emekli olabiliyor.

PRİM EŞİTLEME GİRİŞ TARİHİNE GÖRE DEĞİŞİCEK


Normal koşullarda SGK’lılar için emeklilik tarihi hesaplanırken ilk işe giriş, sigorta tescil tarihi esas alınırken, Bağ-Kur da ise fiilen prim ödenen güne göre emekli olunuyor. Emeklilik şartları ve hak kazanma koşulları standart hale gelecek. Yapılacak düzenlemeyle hem farklı mesleklerde çalışanlar arasında bir eşitleme sağlanmış olacak hem de SSK, Bağ-Kur arasındaki prim gün farkı son bulacak. Prim eşitleme işlemleri giriş tarihine göre değişecek.

KAYNAK: @ordugazete.com

Önceki İçerikKUMRU VE KORGAN HASTENELERİNİN SEVİYELERİ YÜKSELTİLDİ.
Sonraki İçerikOBB’DEN ENGELSİZ TAKSİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz