Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Melet Irmağı ağzına yapılmak istenen Melet Balıkçı Barınağı’nı için Ordu Çevre Derneği tarafından açılan ikinci dava da sonuçlandı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Melet Irmağı girişine yapılmak istenen Melet Balıkçı Barınağı’nı için Ordu Çevre Derneği tarafından açılan ikinci dava da sonuçlandı. Ordu İdare Mahkemesi telafisi mümkün olmayan zararlar olacağı için projenin ÇED’ini iptal etti.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Melet Irmağı azına yapılmak itenen balıkçı barınağı için Ordu Çevre Derneği dava açmıştı. Ordu İdare Mahkemesi’nin ÇED iptal kararı Danıştay tarafından da onaylanmıştı. Ancak Ordu Büyükşehir Belediyesi ÇED üzerinde küçük değişiklikler yaparak yeniden ÇED Gerekli Değildir kararı alarak çalışmaya başladı.

Ordu Çevre Derneği yeniden açtığı dava da sonuçlandı ve Ordu İdare Mahkemesi ikinci kez ÇED iptal kararı verdi. OBB Mahkeme Kararlarını hiçe saydı, zarar verdi Mahkeme kararı hakkında Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulunun açıklamasında şunlara değinildi. “Ordu Büyükşehir Belediye yönetimi mahkeme kararlarına rağmen çalışmalarını sürdürerek telafisi mümkün olmayan zararlara neden oldular.

Mahkeme “yürütmeyi durdurma” kararı verdiği halde çalışmaya devam etti. Bu nedenle de suç duyurusunda bulunduk. Şu an mahkeme ikinci kez ÇED Gerekli Değildir kararını iptal etti. Ancak barınak neredeyse bitti. Barınak dışında yapılan mendirek de hem ırmağa hem de Cumhuriyet ve Turnasuyu Mahalleleri kıyılarının zarar görmesine neden olacaktır.

Belediye yönetimi bunun sorumlusudur. Dernek olarak balıkçı barınağına karşı olmadığımızı hep söyledik. Barınağın yeri yanlış. Balıkçıların barınağının olmaması düşünülebilir mi ki, karşı çıkalım. OBB yönetimi algı yanılgısı yaparak bizim yerine karşı çıktığımız projeyi balıkçı barınağına karşı çıkıyormuşuz gibi balıkçıları da yanıltmaya çalıştılar anacak balıkçılar bizim haklı olduğumuzu anladılar.” denildi. Bilirkişiler de mahkeme de iddialarımızı doğruladı.

Açıklamanın devamında mahkeme kararı hakkında da bilgi verildi. “İddialarımız önce Bilirkişi Heyetinin hazırladığı raporda belgeleriyle ve bilimsel olarak ortaya konuldu. Ordu İdare Mahkemesi de hem bizlerin hem de Bilirkişi Heyetinin raporu doğrultusunda kararını verdi. Mahkemenin karında da, denizin, ırmağın, kıyıların olumsuz etkilenmeleri yanında, trafik sorunu, taş ocağının yerinin belli olmaması, flora ve fauna tespitlerinin yeterli olmadığı, alandaki canlıların etkilenmelerinin dikkate alınmadığı, çevrede balıkçı barınağı için gerekli incelemenin yapılmadığı, projelerin bütüncül değil parça olarak ele alındığı gerekçelerle ÇED Gerekli Değildir kararını bozmuştur.

Bu nedenle OBB’ nin hukuksuz, bilimsel çalışmadan uzak projeleri zarar vermeye devam ediyor. Ordu Çevre Derneği olarak bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da ekolojik dengeyi gözeterek çalışmalarımıza devam edeceğiz.” denildi.

KAYNAK: @ordugazete

Önceki İçerikSEYİT TORUN ”DESTEK 600 LİRA OLACAK”
Sonraki İçerik09.05.2023 ORDU NÖBETÇİ ECZANELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz