Bakan Özer Sosyal Medyadan Serbest Bölge İle İlgili Yaptığı Açıklamada Şu İfadelere Yer Verdi;

”Ordu’muza söz verdik, yaptık! Ordu Serbest Bölgesi hayırlı olsun. İş dünyası temsilcilerimizle buluşmamızda müjdesini vermiştik. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle resmî gazetede yayımlanan kararla birlikte şehrimiz serbest bölgeye kavuştu. Bu süreçte başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere destekleri için Ticaret Bakanımız Dr. Mehmet Muş’a tüm hemşehrilerimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Resmi Gazete’de yer alan kararda, “Ordu ili Sınırları içerisinde bulunan ve ekli kroki ile listede sınır koordinatları gösterilen alanın Ordu Serbest Bölgesi olarak tespit edilmesine, 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunun 2. Maddesi gereğince karar verilmiştir.” denildi.

Serbest Bölge nedir?

Bulunduğu ülkede geçerli ticari, mali ve iktisadi alanlara ilişkin hukuki ve idari düzenlemelerin uygulanmadığı veya kısmen uygulandığı, sanayi ve ticari faaliyetler için daha geniş teşviklerin tanındığı, fiziki olarak veya idari kararla ülkenin diğer kısımlarından çitle çevrilerek ayrılan özel ekonomik bölgelerin bir alt türü olarak malların ithal edilebildiği, depolanabildiği, işlenebildiği, üretilebildiği veya re-export edilebildiği planlı yatırım alanlarıdır.

Amaçlarına göre özel ekonomi bölgeleri, serbest ticaret bölgeleri, ihracata dayalı üretim bölgeleri gibi farklı isimler altında da tanımlanmaktadır.

Ordu’da nerede olacak?

Ordu’da Serbest Bölge Ünye Cevizdere‘de  kurulacak.

Ordu için ilan edilen alan 147.442.92 m2 olarak belirlendi.


KAYNAK: @trthaber

Önceki İçerikOrdu’lu Ahmet Gürtepe 10 Gündür Yaşam Savaşı Veriyor
Sonraki İçerikORDU GİRESUN HAVALİMANI NİSAN AYINDA 75 BİN YOLCU AĞIRLADI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz