Ordu’da fındıktan sonra üretilen en önemli gelir kaynağından biri olan çilek meyvesinin hasadına başlandı. Kayabaşı Mahallesi’nde üretimi yapılan çilekler, il piyasasının yanı sıra Karadeniz Bölgesi’ndeki illere de gönderiliyor.

Yaklaşık üretimine 10 yıl önce başlanan çilek meyvesi olgunlaşmaya başladı. Çilek üreticileri büyük hasada başlamadan önce olgunlaşan meyvelerin ilk hasadını gerçekleştiriyor. Ordu genelinde kilogramı 35 TL’den satılan çilekte , yıllık minimum 600 ton çilek üretimi yapılıyor.

“Kayabaşı çileği bölgeye uyum sağladı”

Ordu’nun Kayabaşı Mahallesi’nde yaklaşık 10 yıldır çilek üretimi yapan Selçuk Şahin,ilk hasat ile birlikte sezon açılışını gerçekleştirdiklerini belirtti. Büyük hasadın bu hafta ortasında başlayıp aralık ayına kadar süreceğini belirtti. Şahin, “Kayabaşı çileği bölgeye uyum sağladı ve aroma ile lezzet farkı var. Çilek çok sıcağı sevmediği için bölgede güzel bir üretim oluyor. Hopa ile Sinop illeri arasında da dağıtım ağımız var. Sektör zor olsa da büyütmeye devam ediyoruz, sürekli olarak ilgi isteyen bir sektör” diye belirtti.

Çilek hasadında çalışanlar ise fındık ürününe göre toplamanın daha keyifli ve kolay olduğunu belirtti. Hasatta çalışanlar, Kayabaşı Mahallesi’nde üretimi yapılan çileklerin aromasının güzel, tadının lezzetli olduğunu dile getirdi.

KAYNAK: @IHA

Önceki İçerikOrdu Üniversitesi’nde 2 Yüksekokula YÖK’ten Onay!
Sonraki İçerikOrdu Ünye’de Kaza: 2 Yaralı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz