Öğrenciler tarihini yerinde öğreniyorlar. Rüsumat No:4 Gemisi ve Açık Hava Müzesi okullardan yoğun ilgi görüyor .

OBB tarafından Altınordu ilçesi sahilinde inşa edilen Rüsumat No:4 Gemisi ve Açık Hava Müzesi ziyaretçi konusunda yoğun bir ilgi görüyor. Okulların ziyaretinin bir hayli yoğun olduğu müzede, Rüsumat Gemisi’nin destansı hikayesi gelecek nesillere aktarılıyor.

Kurtuluş Savaşı’nda Batum’dan yüklediği cephaneyi İnebolu’ya götürmek için yola çıkan ve düşman gemilerinden kaçarken Ordu’ya sığınan, yöre halkı tarafından cephanesi boşaltılarak denize batırılan, düşmanın uzaklaşmasıyla yeniden su üstüne çıkartılan Rüsumat No: 4 Gemisi, OBB Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in girişimleri ile Ordu’ya kazandırıldı. Belediyesi tarafından tarihi destanını yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Altınordu ilçesi sahilinde inşa ettiği Rüsumat No:4 gemisi, ziyaretçilerini ağırlıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’ya ayak bastığı yerde inşa edilen açık hava müzesinin içinde yeni müzecilik anlayışı ile tasarlanmış sergi salonu, dönemin denizcilik alanına ait replika eserler, Rüsumat Kaptanı Yüzbaşı Mahmut Gökbora’ya ait silikon heykel, cepheye taşınan canlandırma mühimmatlar bulunuyor.

Açıldığı günden itibaren vatandaşların ilgisinin yoğun olduğu Rüsumat No:4’ü en çok ziyaret edenler arasında öğrenciler yer alıyor. Özellikle anaokulu düzeyinde gruplar halinde yapılan gezilerle çocuklar, tarihi geminin hikâyesini öğretmenleri aracılığıyla öğrenme fırsatı yakalıyor. Öte yandan gemiyi ziyaret edenler, hazırlanan bilgilendirme yazıları ve görsellerle desteklenen argümanlarla da bilgi sahibi oluyor.

”TARİHİ MEKANLARA ALAN GEZİLERİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Gemiyi ziyaret eden ve tarihi gemi hakkında öğrencilerine bilgi veren Ordu Boztepe Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Sınıfı Öğretmeni Esra Günal, çocukların tarih bilincini arttırmak için böyle gezilere büyük önem verdiklerini söyledi. Rüsumat’ın bu anlamda hem Ordu hem de çocuklar için önemli olduğuna vurgu yapan Günal, “Biz çocuklarımızdan geçmişini bilen tarihini bilen bir nesil olarak yetişmesini istiyoruz. Bu sebeple tarihi mekânlara alan gezilerine büyük önem veriyoruz. Rüsumat’ta bu alanlardan bir tanesi burayı inşa eden ve bizlerin hizmetine açan herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

MÜZE HANGİ GÜNLER AÇIK ?

Rüsumat No:4 Gemisi ve Açık Hava Müzesi haftanın 7 günü 10.00, 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

KAYNAK: @ordu.bel.tr

Önceki İçerikFatsa OSB Köprüsü’nde Işıklandırma Çalışması Gerçekleşti
Sonraki İçerikOrdu’da 2 Çocuk Annesi Genç Kadın Yaşamını Yitirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz