29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethinin 570. Yıl Dönümü Ordu’da coşkuyla kutlandı. Mehter Takımı eşliğinde 19 Eylül Ortaokulu’ndan başlayan ve Ceren Özdemir Parkına kadar uzanan bir yürüyüş gerçekleşti.

İstanbul’un fethedildiği 1453 tarihine vurgu yapmak için saat 14.53’te başlayan yürüyüşe katılan Ordulular, çalınan marşlar eşliğinde coşkuya ortak oldu.

FATİH SULTAN MEHMET HAN VE ORDUSU ANILDI

Yürüyüşe vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla katıldılar. OBB mehter takımıyla birlikte yürüyen Ordulular, Fatih Sultan Mehmet Han ve kahraman ordusuyla şanlı tarihin büyük zaferlerinden olan Fetih’in 570’inci yılında rahmet ve minnetle anıldı.

BU ŞANLI FETİHİN ÖNEMİ

6 Nisan 1453 – 29 Mayıs 1453 tarihleri arasında, 53 gün süren kuşatmanın ardından Osmanlı Devleti padişahı II. Mehmed komutasındaki Osmanlı ordusu Bizans İmparatorluğu’nun başkentini fethetti. Olayın sonucunda 1058 yıllık Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu yıkılması gerçekleşti. Bu olay sonucunda Osmanlı Devleti bir imparatorluk hâline geldi. Bu önemli fetih, bazı tarihçiler tarafından Orta Çağ’ı sona erdirip Yeni Çağ’ı başlatan olay olarak kabul edilmektedir.

KAYNAK: @ordu.bel.tr

Önceki İçerikOrduspor 1967 Ceza Aldı
Sonraki İçerikOrdu’da Kaza Anı Saniye Saniye Kamerada

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz