Ordu’da doğurduğu bebeğini fındık bahçesine gömdüğü iddiasıyla tutuklu bulunan anne Bilge Ç. tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Altınordu Karşıyaka Mahallesinde meydana gelen olayda, Bilge Ç. adlı kadının doğurduğu çocuğunu Fındık bahçesine gömmesi sonucu tutuklanmıştı. Ordu Ağır Ceza Mahkemesinde tutuklu olarak yargılanan Bilge Ç. hakkında İstanbul 1. Adli Tıp Kurumu Başkanlığı tarafından bebeğin ölüm nedeninin belirlenemediğine dair bir rapor mahkemeye gönderilmişti.

Olayın yaşandığı tarihte 26 yaşında bekar olan Bilge Ç., çalıştığı bir kafede tanıştığı evli biriyle yaşadığı aşk ilişkisi sonucunda bebek doğurmuştu.

Olay şu şekilde gerçekleşti: Bilge Ç., ailesinden sakladığı hamileliğin sonucunda 11 Eylül 2022’de Ordu Doğumevi Hastanesine giderek normal doğum yaptı. Bebeğiyle eve dönen Bilge, bebeğini yıkayıp emzirdikten sonra yorgunluktan ve üzüntüden uyuya kaldı. Sabah uyandığında bebeğinin nefes almadığını ve koynunda öldüğünü fark etti. Bu durum karşısında Bilge Ç., üzüntü ve korku içinde ne yapacağını bilemedi ve çaresizlik içinde kalarak bebeği evinin çatısına sakladı. Daha sonra doğum yaptığı hemşire kız kardeşine ve annesine durumu anlattı. Bebek, 15-20 gün boyunca çatıda kaldıktan sonra kokmaya başladı. Bu sefer Bilge Ç., çocuğu bahçeye gömmek zorunda kaldı ve ardından polise haber verdi, ancak çocuğunu kaybettiğini söyledi. Polis ekipleri olayı inceledikten sonra gerçekler ortaya çıktı.

Bilge Ç., olayın istemeyerek gerçekleştiğini ve çaresiz kaldığını ifade etti, ancak tutuklanarak cezaevine gönderildi. Daha sonra Ordu Ağır Ceza Mahkemesine sunulan iddianamede, Bilge Ç.’nin “altsoydan akrabayı kasten öldürmek” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılması talep edildi.

Dün Ordu Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Bilge Ç., savunmasında suçsuz olduğunu belirtti ve avukatı da İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun ölümle ilgili raporunu mahkemeye sundu ve müvekkilinin bu rapora dayanarak suçsuz olduğunu savundu. Bu sonuçta mahkeme heyeti, dosya içerisindeki bilgi ve belgelere dayanarak Bilge Ç.’nin tutuksuz yargılanmasına ve tahliye edilmesine karar verdi.

KAYNAK: @ordudahaber

Önceki İçerikAhmet Cemal Mağden Huzurevi Yeniden Yapılıyor
Sonraki İçerikDünya Tütünsüz Günü’nde Ordu Sahil’de İzmarit Toplandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz