ORDU’NUN YERLİ TEKNELERİ DENİZLERDE

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, denizden daha fazla yararlanma ve denizciliğe yönelik faaliyetlerin arttırılması amacıyla başlattığı çalışmaları sürdürüyor. Başkan Güler, yelken, kano gibi su sporlarını teşvik ederek Şehit Temel Şimşir Gemisi ve Kuzey Yıldızı teknelerini şehir deniz turizmine kazandırdı. Ayrıca, Ordu’da unutulmaya yüz tutan tekne üretimini canlandırdı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ORYAZ tarafından tasarımı, üretimi ve satışı gerçekleştirilen tekneler için Fatsa’da bir fiber-kompozit üretim merkezi kurulmuştur. Bu merkezde Ordu’nun yerli tekneleri, profesyonel bir ekip tarafından imal edilmektedir. Teknenin başlangıcından denize indirilişine kadar tüm üretim aşamaları özel bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir. 2021 yılında üretime başlanan tekne imalatında, mühendisler tarafından tasarımı yapılan model tekneler, uzman ustalar tarafından üretilmektedir.

Başlangıçta iki modelle başlayan çalışmalar, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından üretimi artırılarak devam etmektedir. Nostalji kayıklarından balıkçı teknelerine kadar çeşitli tiplerde tekneler üretilmektedir.

Ordu‘da yapılan tekneler, çeşitli şehirlerden gelen siparişlere dayalı olarak imal edilmekte ve Türkiye genelinde pazarlanmaktadır. Bu merkezde inşa edilen teknelerden biri geçtiğimiz günlerde Marmaris tatil beldesine satılmıştır. Bu sayede Ordu’nun yerli teknesi, Ege sularında turizm faaliyetlerine devam edecektir.

Tekne üretim çalışmalarıyla birlikte deniz ve denizcilik faaliyetlerinin canlanması yanı sıra Ordu’da yeni bir iş sahası doğmaktadır. Bu durumun istihdama önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir.

KAYNAK: @ordu.bel.tr

Önceki İçerikTOGG Şarj İstasyonu Ordu’da Yerini Aldı
Sonraki İçerikAhmet Cemal Mağden Huzurevi Yeniden Yapılıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz