Doğu Karadeniz’de 5 ilde yürütülen ‘Ordu’dan Hopa’ya Mavi Yol Projesi’  kapsamında su altı dalış güzergahları belirlendi.

ODÜ Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Aydın, bölgede gerçekleştirdikleri 2,5 yıllık çalışmalar sonucunda dalış turizmi için uygun 43 nokta tespit ettiklerini duyurdu.

Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerinde su altı dalış turizmini yaygınlaştırmak amacıyla Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından ‘Ordu’dan Hopa’ya Mavi Yol Projesi’ başlatıldı. Bu proje, ODÜ Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın liderliğinde yürütüldü ve araştırmalar Ordu’nun Ünye ile Artvin’in Hopa ilçeleri arasındaki denizel alanda gerçekleştirildi. Doğu Karadeniz’de dalış turizmine uygun 43 nokta belirlendi ve bu alanlarda bulunan denizel canlılar ile biyoçeşitlilik araştırıldı. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, dalış rotalarını içeren bir katalog oluşturuldu. Bu katalog, ilerleyen süreçlerde online olarak erişilebilir hale getirilerek Doğu Karadeniz’de dalış yapmak isteyenlerin hizmetine sunulacak.

Prof. Dr. Mehmet Aydın, projenin turizme alternatif bir boyut kazandırdığını belirterek, Ordu’da 16, Giresun’da 19, Trabzon’da 7 ve Artvin’de 1 olmak üzere toplamda 43 dalış rotası belirlediklerini açıkladı. Projenin tamamlanmasıyla birlikte dalış rotalarının internet üzerinden erişilebilir hale getirildiğini ve bu katalogda her bir dalış noktasının koordinatları, özellikleri ve su altında gözlemlenebilecek canlıların yer aldığını belirtti.

Prof. Dr. Aydın, Doğu Karadeniz’deki dalış turizmi hakkında bilgi verirken, Ordu’nun Fatsa ilçesindeki Bolaman, Yalıköy ve Perşembe ilçelerinin dalış turizmi için diğer bölgelere nazaran daha uygun olduğunu ifade etti. Buraların gerekirse su altı zenginleştirme ve farklı yapılarla daha da uygun hale getirilebileceğini vurguladı. Ayrıca, Ordu’nun bölgedeki diğer illere göre daha fazla nehir ve akarsuya sahip olduğunu, bu nedenle erozyonun daha fazla olduğunu ve dolayısıyla dalış için daha sınırlı alanların bulunduğunu belirtti. Ordu’nun bu bağlamda dalış turizmi için tercih edilmesi gereken bir bölge olduğunu düşündüğünü ifade etti.

KAYNAK: @DHA

Önceki İçerik3 Günlük Karaca Tedaviye Alındı
Sonraki İçerikKibele’nin Evine Giden Yols Sıcak Asfalt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz