Ordu’nun Fatsa ilçesinde belgesiz ve bulundurulma izni olmadan Hint tavus kuşu besleyen bir kişiye hem cezai işlem uygulandı hem de 3 kuşa el konuldu.

Fatsa ilçesinde, belgesiz ve bulundurma izni olmadan Hint tavus kuşu besleyen bir kişiye hem cezai işlem uygulanmış hem de üç kuşa el konulmuştur. İhbarı alan Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) polis ekipleri, Fatsa Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleriyle birlikte harekete geçmiştir. Kurtuluş Mahallesi’nde A.K. isimli bir kişinin evinde, uygunsuz koşullarda üç Hint tavus kuşu beslendiği tespit edilmiştir. Ekip, kuşları alarak çevre illerdeki hayvanat bahçelerine nakletmiştir. Kuşları evinde besleyen kişiye ise 5.252 TL para cezası uygulanmıştır.

Fatsa Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürü Ebru Biçim, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında yayımlanan ‘Av ve Yaban Hayvanları İle Bunlardan Elde Edilen Ürünlerin Bulundurulması, Üretimi ve Ticareti Hakkında Yönetmelik’ gereğince, belgesiz yerli veya yabancı tür av ve yaban hayvanlarının ve bunlardan elde edilen ürünlerin bulundurulmasının yasak olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle, söz konusu tavus kuşlarının HAYDİ polis ekipleri ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından el konulduğunu ifade etmiştir. Fatsa Belediyesi ekipleri olarak, hayvanların hayvan refahına uygun şekilde taşınması için hayvan ambulansıyla nakillerini gerçekleştirdiklerini belirtmiştir. Biçim, halka yönelik çağrıda bulunarak, yaban hayvanlarının belirli yasalara tabi olduğunu ve herkesin evinde bu tür hayvanları besleyemeyeceğini vurgulamıştır. Yaban hayvanlarıyla ilgili taleplerin başvurularak bilgi alınması ve yasal çerçevede hayvanların sahiplenilmesinin önemini vurgulamıştır.

KAYNAK: @İHA

Önceki İçerikKorgan’ın 80 Yıllık Sorunu Çözülüyor
Sonraki İçerikOrdu’da Yollarında Konfor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz