Türkiye’de en fazla bal üretiminin yapıldığı Ordu’da arıcılar yüksek rakımlı yaylalara göç etmeye başladı.

Ordu, Türkiye’de en fazla bal üretimi yapılan iller arasında yer almakta olup, arıcılar şu anda yüksek rakımlı yaylalara göç etmektedir. İlk olarak çiçek balı hasadı için yola çıkan arıcılar, daha sonra kestane balı hasadı için farklı illere ve Ordu’ya döneceklerdir.

Ordu’da yıllık 18 bin ton bal üretimi gerçekleştirilmekte olup, bu rakam Türkiye’deki bal üretiminin yüzde 15’ine denk gelmektedir. Ancak yağışlı hava koşulları nedeniyle bölgede akasya çiçeği balı elde edilememektedir, bu yüzden arıcılar Türkiye’nin çeşitli bölgelerine yönelmektedir. Yaylalarda çiçek balı hasadı yapma umuduyla hareket eden arıcılar, bu konuda umutlu olmaktadır.

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Ordu’nun Türkiye’de en fazla bal üretimi yapılan illerden biri olduğunu ve hatta dünyada 110’dan fazla ülkeden daha fazla bal üretimi gerçekleştirdiğini belirtmiştir. Ordulu arıcıların Akdeniz Bölgesi’nden başlayarak Güneydoğu Bölgesi’ne kadar yaylalarda çiçek balı hasadı yaptığını ifade eden Çiftçi, arıcıların Şubat ayından itibaren bakım çalışmalarına başladığını ve bal üretimi için Doğu ve Güneydoğu illerine gittiklerini söylemiştir. Ancak bu bölgelerdeki yağışlar nedeniyle beklenen verimin alınamadığını dile getirmiştir. Şu anda ise Mayıs ortasından itibaren arıcıların yüksek rakımlı yaylalara çıkmaya başladığını ve Ordu’da 3 bin 500 kayıtlı arıcı ve 600 bin kovan ile yaylalara yönelik faaliyetlerin başladığını belirtmiştir. Bu nedenle Türkiye’nin yaklaşık 50 ilinde artık Ordulu arıcıların görülebileceğini ifade etmiştir.

Çiftçi ayrıca, Ordu‘da arıcılığın fındıktan sonra en önemli geçim kaynağı olduğunu ve arıcıların yaylalara çıkması ve yaşadıkları sorunlar için destek sağlama çabası içinde olduklarını vurgulamıştır. Bu yıl yağışlı hava koşulları nedeniyle akasya çiçeği balı elde edilemediği için arıcıların çiçek balı üretimi için yola çıktığını belirtmiş ve Sivas, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Kars, Hakkari, Van, Ağrı ve Bingöl gibi illere g

ideceklerini, ardından kestane balı üretimi için Sinop ve Kastamonu’ya, Kayseri ve Konya gibi illere de gideceklerini ifade etmiştir. Ayrıca bu yaylalardan dönüşte çam balı üretimi için farklı bölgelere gideceklerini belirtmiştir.

Çiftçi, arıcılara bol ve bereketli bir sezon diledi.

KAYNAK: @İHA

Önceki İçerikKabadüz’de Feci Kaza : 1 Ölü
Sonraki İçerik4 Mahallenin Daha İçme Suyu Problemi Çözüldü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz