Ordu’da, meyve ağaçlarının verimliliğini artırmak amacıyla ‘Aşı Ordusu’ çalışmaları başlamış durumdadır. Bu çalışmaların ilk ayağı, Mesudiye ilçesine bağlı Doğançam Mahallesi’nde gerçekleştirildi ve toplamda 19 ilçede devam edecektir.

Tarım ve hayvancılık alanında Ordu’da yapılan gelişmeler her geçen gün artmaktadır. 2023 yılının başından itibaren, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan bir çalışma sonucunda, ORMEK kurslarına katılan 122 kursiyer aracılığıyla ‘Aşı Ordusu’ kurulmuştur.

ORMEK’in Altınordu ve Fatsa ilçelerinde bulunan merkezlerinde, Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi, Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) ile Ordu Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle, toplamda 122 kursiyere “Meyve Ağaçlarında Aşılama” konulu bir kurs verilmiştir.

MESUDİYE’DE MEYVE AŞILAMA ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Meyve ağaçlarının verimliliğini artırmak amacıyla yapılan meyve aşılama çalışmaları kapsamında, Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı teknik personelleri tarafından saha çalışmaları başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin teknik personelleri tarafından, 19 ilçede gerçekleştirilecek olan meyve aşılama faaliyetlerinin ilk ayağı, Mesudiye ilçesine bağlı Doğançam mahallesinde gerçekleştirildi. Bu çalışma, aşılamaya gönüllü olanların seferberliğini desteklemek amacıyla başlatıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ethem Gözkonan, yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunarak, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla 2023 yılından itibaren meyve ağaçlarının verimini artırmak amacıyla Aşı Ordu‘sunu kurduk. ORMEK bünyesinde verilen eğitimlerin ardından saha çalışmalarına başladık. Dairemizde görevli teknik personellerimiz ve aşılama kursuna katılan gönüllülerle birlikte, 19 ilçede talep edilen bölgelerde meyve aşılama çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

Mesudiye Ziraat Odası Başkanı Mustafa Başarslan, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Mesudiye ilçemizde, ham meyve ağaçlarının popülasyonu oldukça fazladır. Bu ağaçların aşılama yoluyla verimlerinin artırılması ve yöredeki insanlara aşılama konusunda yerinde eğitimler verilerek farkındalık oluşturulması son derece önemlidir. Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı personellerinin buraya gelerek yaptıkları çalışma bizi çok memnun etti. Bu projede olduğu gibi Mesudiye’mizin tarımın geliştirilmesine yönelik sağladığı tüm desteklerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ederim.”

KAYNAK: @ordu.bel.tr

Önceki İçerik4 Mahallenin Daha İçme Suyu Problemi Çözüldü
Sonraki İçerikORÇEV: Ordu Büyükşehir Belediyesi Melet Irmağı’nda Anayasal Suç İşliyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz