Ordu Büyükşehir Belediyesi (OBB) tarafından Melet Irmağı ağzına yapılmak istenen Melet Irmağı Balıkçı Barınağı‘na karşı açılan davanın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci mahkeme tarafından iptal edildi.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) tarafından açılan dava sonucunda, Ordu İdare Mahkemesi, barınak inşaatının çevresel zararlarının telafi edilemez olması gerekçesiyle projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini iptal etti.

Mahkeme kararında, projenin deniz, ırmağın ve kıyıların olumsuz etkilenmesinin yanı sıra trafik sorunu, taş ocağının yerinin belirsizliği, yeterli flora ve fauna tespitlerinin yapılmaması, alan üzerindeki canlıların etkilenmesinin dikkate alınmaması, çevredeki balıkçı barınağı için gerekli incelemelerin yapılmaması ve projelerin bütüncül bir şekilde değil parçalar halinde ele alınması gibi nedenlerle “ÇED gerekli değildir” kararının bozulduğu ifade edildi.

ORÇEV Yönetim Kurulu, mahkeme kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ordu Büyükşehir Belediye yönetimi mahkeme kararlarına rağmen çalışmalarını sürdürerek geri dönüşü olmayan zararlara neden oldu. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiş olmasına rağmen çalışmalara devam etti. Bu nedenle suç duyurusunda bulunduk. Şu anda mahkeme ikinci kez ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti.” şeklinde ifadeler kullandı.

‘Balıkçı barınağına değil, tahribata karşıyız’

Ayrıca, neredeyse tamamlanmış olan barınak dışında yapılan mendireğin, hem ırmağa hem de Cumhuriyet ve Turnasuyu Mahalleleri’nin kıyılarının zarar görmesine neden olacağı bilgisi paylaşıldı.

ORÇEV, bu zarardan Ordu Büyükşehir Belediyesi yönetiminin sorumlu olduğunu belirterek, karşı çıktıkları noktanın balıkçı barınağı projesi değil, bunun tahribata yol açacak şekilde yapılması olduğunu vurguladı. ORÇEV açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Dernek olarak balıkçı barınağına karşı olmadığımızı her zaman dile getirdik. Ancak barınağın yeri yanlış seçildi. Balıkçıların barınağı olmaması düşünülebilir mi ki? Biz, yanlış yere yapılan ve zararlar doğuracak şekilde yapılan projeye karşı çıktık. Ordu Büyükşehir Belediye yönetimi, algı yanılgısı yaratarak bizim balıkçı barınağına karşı çıktığımızı söyleyerek hem bizleri hem de balıkçıları yanıltmaya çalıştı. Ancak balıkçılar, bizim haklı olduğumuzu anlamış durumdadır.”

İddialar bilirkişilerce doğrulandı

ORÇEV, mahkeme kararına atıfta bulunarak, “İddialarımız, Bilirkişi Heyeti’nin hazırladığı raporla belgeleriyle ve bilimsel verilerle ortaya konuldu. Ordu İdare Mahkemesi de hem bizlerin hem de Bilirkişi Heyeti’nin raporu doğrultusunda kararını verdi” şeklinde ifade etti.

ORÇEV’nin açıklamalarında şu ifadelere yer verildi:

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hukuksuz ve bilimsel çalışmalardan uzak projeleri zarar vermeye devam ediyor. Ordu Çevre Derneği olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ekolojik dengeyi gözeterek çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Ne olmuştu?

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Melet Irmağı’na yapmayı planladığı balıkçı barınağı için Ordu Çevre Derneği tarafından açılan bir dava ile karşı karşıya kalmıştı.

Ordu İdare Mahkemesi, söz konusu davada Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini iptal eden bir karar vermişti ve bu karar daha sonra Danıştay tarafından da onaylanmıştı.

Ancak, Ordu Büyükşehir Belediyesi, ÇED sürecinde bazı değişiklikler yaparak yeniden “ÇED gerekli değildir” kararı almış ve çalışmalara devam etmişti.

Ordu Çevre Derneği’nin ikinci bir dava açması ve bu davanın sonuçlanmasıyla birlikte, mahkeme ikinci kez ÇED iptal kararı verdi.

KAYNAK: @yesilgazete.org

Önceki İçerik‘Aşı Ordusu’ Sahaya Çıktı
Sonraki İçerikFazla Yağış Heyelana Neden Oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz