Ordu’nun en değerli tarım ürünlerinden biri olan ve Türkiye’nin ihracatında büyük paya sahip olan fındık konusunda birim alandan daha fazla verim elde etmeyi hedefleyen Fındık Verimliliği ( FINVER Projesi) , aktif bir şekilde uygulanmaktadır.

Bu proje kapsamında, 4 yıl önce üreticilerden kiralanan fındık bahçeleri, yapılan düzenli bakımlar sayesinde verimde %100’ün üzerinde artış elde etmiştir. Kilogram başına alınan ürün miktarı, 65 kg’den başlayarak 130 kg seviyelerine çıkmıştır. Verim artışının sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla, yeni sezon öncesi, fındık bahçelerinde ilk defa bentonit uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama ile fındık tarımında organik minerallerin sağlanması ve bahçelerin kimyasal kullanımından uzak tutulması hedeflenmektedir.

FINVER projesi çerçevesinde, üreticilerden kiralanan bahçelerdeki verim artışı %100’e ulaşmış ve projeye olan ilgi de artmıştır. İlk yıl 300 dönüm olan katılım alanı, geçen 4 yıl içinde 1000 dönüme kadar yükselmiştir. Bu proje, üreticilere fındık üretiminde daha verimli ve sürdürülebilir bir şekilde faaliyet gösterme imkanı sağlamaktadır.

KAYNAK: @ordu.bel.tr

Önceki İçerik1-7 Haziran Hayat Boyu Öğrenme Haftası Ordu’da Coşkuyla Kutlandı
Sonraki İçerikOrdu’da Deniz Kenarına Vurmuş Halde 1 Erkek Ceset Bulundu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz