Vali Tuncay Sonel, Fatsa ilçesinin Saraytepe Mahallesi’nde bulunan Mevsimlik Tarım İşçileri Geçici Konaklama Alanı (METİP)’nda incelemelerde bulundu. Fatsa Kaymakamı Avni Kula ve Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ile birlikte METİP alanına giden Vali Sonel, tesisleri gezerek durumları hakkında detaylı bilgi aldı.

Vali Sonel, Fatsa METİP alanında yaptığı incelemenin ardından yaptığı açıklamada, Ağustos ayının ilk haftasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden Ordu’ya gelerek fındık toplamak için yaklaşık 25 bin mevsimlik tarım işçisinin ilde konakladığını belirtti. Türkiye genelinde fındık üretiminde Ordu’nun birinci sırada olduğunu ve bu nedenle mevsimlik tarım işçilerinin kalacak yerlerinin daha düzenli ve yaşanabilir olması için devlet olarak tedbirler aldıklarını ifade etti.

Vali Sonel, bu alanlarının Altınordu, Ünye ve Fatsa’da olduğunu ve bu alanların kaymakamlar, belediye başkanları ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte düzenlendiğini söyledi. Mevsimlik tarım işçilerinin Ağustos ayı süresince geçici olarak misafir edileceğini belirtti.

Vali Sonel, mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarıyla birlikte geldiğine dikkat çekerek, çocukların öğrenimlerine devam edebilmeleri için devlet olarak gerekli tedbirleri aldıklarını vurguladı. Altınordu ve Ünye’deki METİP alanlarında sağlık ocağından okullara kadar çocukların keyifli vakit geçirebilecekleri ve eğitimlerini sürdürebilecekleri mekanlar oluşturulduğunu ifade etti.

Sonel, Milli Eğitim camiası, Çalışma Bakanlığı ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte mevsimlik tarım işçilerinin yanlarında olduklarını belirterek konuşmasını tamamladı.

Önceki İçerikÜnye’de Öğrencilerden Depremzedelere Anlamlı Etkinlik
Sonraki İçerikOrdu Plajları Yaza Hazırlanıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz