Ordu’da 2 gün boyunca süren sağanak yağışlar sonucunda 94 farklı noktada heyelanlar meydana geldi. Heyelanlar nedeniyle can kaybı veya yaralanma olmadı, ancak yollarda ve tarım arazilerinde hasar meydana geldi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, bölgedeki yanlış yerleşimlerin olduğunu ve bu sebeple yeni yerleşim alanları oluşturduklarını belirtti. Güler, “İlimizde yanlış yerleşimler var. Zamanında halkımız manzarası güzel yerleri yerleşim yeri seçmiş ama işin jeolojik, jeofizik boyutuna bakmamışlar. Buralarda şimdi kalıcı bir çözüm olsun diye yeni yerleşim yerleri yapıyoruz” dedi.

İkizce, Çaybaşı, Akkuş ve Ünye ilçelerinde etkili olan sağanak yağışlar, derelerin taşmasına ve toprak kaymasına neden oldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine bağlı ekipler, heyelanlı bölgelerde temizlik çalışmalarına başladı. 148 personel ve 74 iş makinesiyle gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda kapanan yollar tekrar ulaşıma açıldı.

Başkan Güler, yapılan müdahalelerle büyük bir afetin ve selin önüne geçildiğini ifade etti. Afetlerin meydana geldiği 94 noktada yoğun çalışmalar yapılarak heyelan sayısının artmasının önlendiğini belirtti. Ayrıca, teknik olarak başarılı bir çalışma ile suların denize ulaşmasına sağlandığı için sel felaketinin önüne geçildiğini söyledi. Güler, afetler nedeniyle maddi hasarın olduğunu ancak can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu dile getirdi.

Güler, Ordu‘nun heyelan bölgesi olduğunu ve yanlış yerleşimlerin olduğunu belirtti. Bu nedenle doğal afetlere karşı sağlam yerlerin seçildiği yeni yerleşim merkezleri oluşturulduğunu söyledi. Eski yerleşim yerlerinin hatıralarıyla devam edeceğini ancak yeni ilçelerin yapıldığını ifade etti. Ayrıca, yeşil alan miktarını %115 oranında artırdıklarını da belirtti.

Önceki İçerikKaraya Vuran Cesetlerin Kimlikleri Belli Oldu
Sonraki İçerikÜnye’de Öğrencilerden Depremzedelere Anlamlı Etkinlik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz