Ordu´da çay hasadı için üreticiler bahçeye girdi.

Ordu, dünyada en fazla fındık üretimi gerçekleştirilen bir şehirdir. Ancak 1960’lı yıllarda, ek gelir sağlamak amacıyla çay üretimi de başlatılmıştır. Perşembe ilçesindeki 5 mahallede başlayan çay üretimi, bugün hala devam etmektedir. Yılda 150 ton çay üretilen ilçede, çay toplama işlemi imece veya yevmiye usulüyle gerçekleştirilir ve toplanan çaylar çuvallanarak fabrikalara gönderilir.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, çay üreticileriyle birlikte çay toplama işine katılarak, bu konuda açıklamalarda bulunmuştur. Perşembe ilçesinin tek ruhsatlı çay üretim merkezi olduğunu belirten Soydan, ilçede 5 mahallede çay üretimi yapıldığını ifade etmiştir. Çay üretiminin, fındığın yanında önemli bir ek gelir kaynağı olduğunu vurgulayan Soydan, üreticilerin çay hasadına başladığını ve çaylarını Çaykur aracılığıyla topladıklarını ve fabrikalara gönderdiklerini belirtmiştir. Çay fiyatının devlet tarafından 11 lira 30 kuruş olarak açıklandığını ve üreticilerin bu fiyattan çaylarını sattığını dile getiren Soydan, çay üreticilerinin çaydan vazgeçmek istemediğini ve çaydan kazanmak istediklerini söylemiştir.

Soydan ayrıca, Perşembe’de üretilen çayın kaliteli olduğunu ve güneş almasının da bunda etkili olduğunu belirterek, Perşembe çayının hem damak tadı hem de kalite açısından yüksek olduğunu ifade etmiştir.

Çay üreticisi Mustafa Keskin, Perşembe‘nin fazla güneş aldığını ve bu nedenle çayın kalite ve tat açısından daha iyi olduğunu belirtmiştir. Çay toplayan Yıldıray Olat ise hasadın zorlu geçtiğini ve bahçeyi bitirmek için akşama kadar çalıştıklarını ve bu süre zarfında bilek ağrıları yaşadıklarını dile getirmiştir.

KAYNAK: @DHA

Önceki İçerikBaşöğretmen Anadolu Lisesi Türkiye İkincisi
Sonraki İçerikGölköy ve Aybastı’nın En Ticari Yoluna Sıcak Asfalt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz