Fatsa ilçesinde bulunan ve lahit mezarlarının olduğu bölgede yapılan kazı çalışmalarında, M.Ö. 1. yüzyıl ile M.S. 4. yüzyıl arasında antik döneme ait bir kentin varlığının ortaya çıktığı belirlendi.

Fatsa Belediyesi ekipleri, Kurtuluş Mahallesi’nde yol çalışması sırasında keşfedilen lahit mezarlarının buluntularını değerlendirdi. Arkeolog Kaan Özdemir, Ordu İl Turizm Müdürlüğü’nden öğrencilerle yaptığı bir söyleşide, bu alanda taş sanduka tipinde bir mezara ulaşıldığını açıkladı. Özdemir, devam eden süreçte antik döneme ait bir nekropol (mezarlık) alanının keşfedildiğini ve 2021 ve 2022 yıllarında Ordu Müze Müdürlüğü ekiplerince kurtarma kazıları gerçekleştirildiğini belirtti. Çalışmalar sırasında 20’den fazla mezar bulundu ve bu mezarların M.Ö. 1. yüzyıl ile M.S. 4. yüzyıl arasına tarihlendiği ortaya çıktı. Yapılan çalışmalar sonucunda, antik döneme ait bir kentin varlığı ortaya konuldu.

Arkeolog Özdemir, Antik Bolaman Kenti olarak adlandırılan sit alanındaki çalışmaların 2023 yılında da devam edeceğini ve bu kazı çalışmalarının Ordu Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Seçkin Evcim tarafından yürütüleceğini ekledi.

KAYNAK: @İHA

Önceki İçerikBalıkçılardan Trakonya Balığı Uyarısı: Karadeniz’de Zehirli Tehlike
Sonraki İçerikOrdu’da Düzenlenen Triatlon Yarışları Sona Erdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz