Balıkçılar, son dönemde ağlarına sürekli olarak trakonya balığı takıldığını ifade ediyor. Bu durum, deniz sezonunun başlaması ve insanların denize girme sıklığının artmasıyla birlikte potansiyel bir tehlike oluşturmaktadır.

Balıkçılar, denize girerken ayakkabı giymenin önemini vurgulamakta ve özellikle uzun yüzme mesafesi olan bölgelerde trakonya balığıyla temas riskinin arttığını belirtmektedir.

30 yıllık deneyime sahip balıkçı Şenol Baykan, bu balık türünün tehlikesini ve son dönemdeki çoğalmasını vurgulayarak şunları ifade etmektedir: “Bu balığın zehiri oldukça kuvvetlidir. Çarpan balığından bile daha zehirlidir. Kendisi dikenli bir balıktır ve sürtünme durumunda ciddi zararlar verebilir. Özellikle Ereğli’de bu balığın çoğalmaya başladığını gözlemliyoruz. Ağlara ve oltalara takılma sıklığı artmıştır. Vatandaşlarımızın bu balığa karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.”

Trakonya balığı, zehir salgılama özelliğine sahiptir ve ticari bir değere sahip olmamaktadır. Ancak öldükten sonra bile zehiri aktif kalabilme özelliği bulunmaktadır. Bu durum, denizde yüzme veya balık tutma gibi aktivitelerde bulunan vatandaşlar için ek bir risk oluşturmaktadır.

KAYNAK: @orduolay

Önceki İçerikOrdu Novada Avm Duvarına Çarparak Durdu
Sonraki İçerikFatsa’da Bulunan Lahit Mezarlığında Kazı Çalışmaları Devam Edecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz