Ordu’nun yüksek kesimlerinde bulunan yaylalarda yetişen sarı renkteki orman gülleri, doğal güzelliklerine büyük bir katkı sağladı.

Özellikle Perşembe Yaylası ve Düzoba Yaylası gibi Aybastı ve Kumru ilçelerindeki yaylalarda açan bu güller, ziyaretçilere muhteşem bir manzara sunuyor.

Bu bölgelerdeki menderesleriyle ünlü Perşembe Yaylası ve yüksek rakımlı Düzoba Yaylası’nda, sarı renkli orman gülleri büyülü bir şekilde açıyor. Bu doğal güzellikler, yaylaya gelen misafirlere göz kamaştırıcı bir manzara sunuyor.

Bu yüksek kesimli yaylalarda yetişen gülleri, bölgede “avu çiçeği” olarak da biliniyor. Bu çiçekler, kendine özgü rengi ve muhteşem kokusuyla herkesi etkiliyor. Mayıs ayının sonlarından itibaren açmaya başlayan ve haziran ayının sonuna kadar süren kısa bir ömrü olan bu çiçekler, zehirli bir yapıya sahip olmalarıyla da biliniyor. Aynı zamanda arıların bal üretimine katkı sağlıyorlar.

Yayla sakinlerinden Ömer Bingöl, halk arasında “avu çiçeği” olarak bilinen orman güllerinin benzersiz rengi, kokusu ve görüntüsüyle muhteşem bir manzara sunduğunu belirtiyor ve herkesin bu doğal güzelliği görmesi gerektiğini vurguluyor.

KAYNAK: @İHA

Önceki İçerikÇocuklara Çevre Şenliği
Sonraki İçerikBaşkan Tören “İşsizlik Sorununa Çözüm Bulma Gayesindeyiz”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz