Önceden ilçenin çöplerinin toplandığı bölgeden seyir terasına dönüştü.

Ordu’nun Perşembe ilçesi, Karadeniz’in önemli turizm noktalarından biri olup ‘sakin şehir’ unvanına sahiptir. Bu ilçede yaklaşık 30 yıldır vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılan Kabaktepe Mevkii, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tarafından başlatılan rehabilite çalışmalarıyla yeniden canlanmıştır.

Perşembe ilçesi, 43 kilometrelik sahil şeridi ve doğal ormanlarıyla birlikte onlarca doğal güzelliği barındırmaktadır. Ancak 30 yıl boyunca toplumun sorunu haline gelen vahşi çöp sorunu bu güzellikleri tehdit etmiştir. Kabaktepe mevki, ilçe merkezinin yanında yer alması sebebiyle uzun yıllar boyunca çöp depolama alanı olarak kullanılmıştır. Bu durum metan gazı salınımına ve sık sık yangın çıkmasına neden olmuş, ayrıca sağanak yağışlarda çöplerin yerleşim bölgelerine taşınmasına sebep olmuştur. Ancak bugün Kabaktepe mevkiinden yayılan kokular ıhlamur kokuları olup çöp yerine temiz bir hava solunmaktadır.

2019 yılında Başkan Güler’in talimatıyla çöp dökümü yasaklanmış ve rehabilite çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında öncelikle ıhlamur, akasya ve kestane fidanları dikilmiştir. Üç yıl içerisinde bu bölge yeşermiş ve Perşembe ilçesine turistik bir cazibe merkezi olabilecek bir seyir terası kazandırmıştır.

Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan, Başkan Güler’in göreve başlamasından sonra çöp sorununun sona erdiğini ifade etmiştir. Tandoğan, yapılan çalışmalarla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır: “Perşembe’de çöp sorunu büyük bir sorundu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum. Başkanımız göreve geldiği günden itibaren çöp sorununa çözüm getirdi. Şu anda çöp alanımız rehabilite edildi, temizlendi ve ağaçlar büyümeye başladı. Önceden çöp dağı olarak görünen bir alan şimdi yeşil bir alana dönüştü. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Eskiden ilçe merkezinden görülebilen alanda çöp sorunu ortadan kalkmış ve yeşil bir alan haline gelmiştir. Perşembeli vatandaşlar, yapılan çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etmiştir. Vatandaşlar, şunları ifade etmiştir: “Bu alana eskiden çöp dökülüyordu ve ilçe merkezinden göründüğünde çirkin bir manzara oluşturuyordu. Yangınlar sık sık çıkıyor, kokudan geçilmiyordu. Şiddetli yağışlarda çöpler mahallelere taşınıyordu. Ancak Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in çalışmalarıyla bu alandaki çöp dağı kalktı. Burası yeşillendi ve güzelleşti. Kendisine teşekkür ediyoruz.”

Ordu Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılında Perşembe’deki vahşi depolama alanının kapatılmasının ardından Altınordu ve Ünye tesislerinde ayrıştırılan katı atıkları, Çaybaşı İlküvez elektrik üretim tesisinde gaz jeneratörleri vasıtasıyla elektriğe dönüştürmektedir.

KAYNAK: @ordu.bel.tr

Önceki İçerikDrift Tutkusu Toplam 300 Bin Lira Cezaya Sebep Oldu
Sonraki İçerikOrdu’da Denize Atlayan Şahıs Kurtarıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz