Ordu Büyükşehir Belediyesi, çocukların doğayı ve tarımı tanımaları, üretimi yerinde öğrenmeleri ve özel öğrencilerin terapi niteliğinde tarım eğitimi almaları amacıyla seralar kurmaktadır.

Altınordu, Fatsa, Gülyalı ve Ünye ilçelerindeki anaokulları, ilkokullar ve liselerin bahçelerine toplamda 11 okulda 50 metrekarelik sera alanları oluşturulmuştur. “Öğrenciler Toprakla Buluşuyor Projesi” kapsamında gerçekleştirilen bu çalışmalarla çocuklar ve gençler, ziraat mühendisleri ve öğretmenler eşliğinde sebze üretimi yapmakta ve seraların bakımını üstlenmektedir. Aynı projede birçok okula sebze tohumları ve fideleri dağıtılarak çocukların toprakla olan bağları güçlendirilmektedir.

Fatsa Özel Eğitim Meslek Okulu, diğer okullardan farklı olarak özel öğrencilere eğitim vermektedir. Okul bahçesinde kurulan seralar, özel öğrencilerin toprakla olan bağlarını güçlendirerek terapi niteliği taşımaktadır. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından okula sağlanan tavuklar da öğrencilerin özel ilgi alanlarından biri olmaktadır.

Öğrenciler ve gençler, seralarda üretim yaparken ve zaman geçirirken mutlu olduklarını ifade etmektedir. Seralarda sebze ve meyve üretimi gerçekleştirerek kendilerini mutlu hissettiklerini belirtmektedirler. Ayrıca, gençler tavuklarını da beslediler ve yumurtalarını öğretmenlerine ve arkadaşlarına vererek paylaşmaktadırlar.

Fatsa Özel Eğitim Meslek Okulu Müdürü Mücahit Küçük, okullarının bahçesinde kurulan seraların önemli bir görev üstlendiğini ifade etmiştir. Özel öğrencilerin seralarda üretim yaparak özgüvenlerinin arttığını ve teknolojiye bağımlılıklarının azaldığını belirtmiştir. Ayrıca, aileler de çocuklarının toprakla uğraşmaya başladıktan sonra daha uysallaştıklarını ve teşvik edildiklerini ifade etmişlerdir. Hem Ordu Büyükşehir Belediyesine hem de okullarına bu fırsatı sağladığı için teşekkür etmişlerdir.

KAYNAK: @ordu.bel.tr

Önceki İçerikTürk Futbolu Ordu’da Konuşulacak
Sonraki İçerikOrdu’da Uyuşturucu Operasyonu 4 Kişi Tutuklandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz