Kurban Bayramı’na yaklaşık 10 gün kala Ordu’da kurbanlık hayvan satışları başladı. Ordulu Besiciler, şu anda satışların düşük olduğunu belirterek, 9 günlük bayram tatili süresince satışların artmasını beklediklerini ifade ettiler.

Altınordu ilçesinde kurbanlık büyükbaş hayvan satışı yapan besiciler, hayvanların 15 gün öncesinden satışa sunulduğunu ve kişi başı hisse fiyatlarının ortalama olarak 8-15 bin TL arasında, kilogram fiyatlarının ise 280-300 TL arasında olduğunu söylediler.

Besici Enver Özdemir, toplamda 34 kurbanlık hayvana sahip olduklarını ve günlük olarak bir hayvanın satıldığını belirtti. Bayram tatilinde dönecek olanların gelmesiyle satışların daha da hızlanacağını ifade eden Özdemir, hayvan fiyatlarının 40 bin TL’den başlayarak 90 bin TL’ye kadar çıktığını aktardı.

Başka bir besici olan Şenel Tunç, kurbanlık alacak vatandaşların hayvanları şartlara uygun bir şekilde almaları gerektiğini ve kapak atmamış hayvanların kurban olamayacağını vurguladı. İnsanların bu konuda hassas olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Besici Mustafa Özdemir ise şu anda yoğunluğun az olduğunu, ancak bayram tatili süresinde yoğunluk beklediklerini belirtti. Yüksek kurbanlık fiyatlarının da etkili olduğunu ifade eden Özdemir, insanlara kesilecek olan hayvanı görmeleri gerektiğini ve büyük marketlerden almayı tercih edenlerin hayvanlarını göremediklerini söyledi.

Kurban Bayramı’na yaklaşırken, Ordu‘da kurbanlık hayvan satışlarının artması ve vatandaşların ihtiyaçlarına uygun hayvanları seçmeleri beklenmektedir.

KAYNAK: @İHA

Önceki İçerikOrdu’da Amerikalı Kadın ORMEK Kurslarında Türk Kültürünü Öğreniyor
Sonraki İçerikDepremzede, Depremin Etkisini ORMEK İle Atlattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz