Meteoroloji tarafından yapılan son hava durumu tahminlerine göre, Ordu da dahil olmak üzere 10 il için sarı kodlu uyarı verilmiştir.

Karadeniz, Ege’nin doğusu, orta ve doğu Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri sağanak yağışlarla etkilenmektedir. İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Malatya, Adana ve Kahramanmaraş’ta yoğun yağışlar beklenmektedir. Bu bölgelerdeki yağışlar kuvvetli olabilir. Vatandaşların bu duruma karşı dikkatli olmaları, sel, su baskını ve diğer olumsuz hava koşullarına karşı tedbirli olmaları önemlidir. Meteorolojik uyarıları takip etmek ve yetkililerin yönlendirmelerine uymak önemlidir.

Sarı Kod nedir ?

Meteorolojide bu terim, hava durumu uyarılarında kullanılan bir kategori veya seviyeyi ifade eder. Farklı ülkelerde farklı isimlerle anılabilir, ancak genellikle “sarı kod” veya “sarı uyarı” olarak bilinir.

Sarı kodlu uyarılar , hava durumu tahminlerinde belirli bir risk seviyesini ifade eder. Bu uyarı, hava koşullarının potansiyel olarak tehlikeli veya rahatsız edici olabileceğini gösterir, ancak hayati tehlike oluşturacak kadar şiddetli olmayabilir.

Bu veya uyarılar genellikle şiddetli yağış, kuvvetli rüzgar, yüksek sıcaklık, şiddetli fırtına, dolu, buzlanma gibi hava olaylarını kapsayabilir. Bu uyarılar, insanların dikkatli olmaları, gerekli önlemleri almaları veya planlarını değiştirmeleri gerektiği anlamına gelir.

KAYNAK: @orduolay

Önceki İçerikOrdu’da Sağanak Etkili Oldu: Dereler Taştı , Bazı Evleri Su Bastı
Sonraki İçerikOBB Önünde Elinde Bıçakla Eylem Yaptı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz