Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi (OBİTEM), 2020 yılında faaliyete geçmiş ve Karadeniz bölgesindeki ilk ve tek merkez olma özelliğini taşımaktadır. Bu merkezde, 10 farklı itfaiye teşkilatından 15 personele 3 hafta süren 120 saatlik bir itfaiye eğitim programı düzenlenmiştir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilen program kapsamında şehri tanıma fırsatı bulan personeller için bir veda programı düzenlenmiştir. Programa katılan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Büyükşehir’in deneyimlerini paylaşmanın mutluluk verici olduğunu belirtmiştir.

Başkan Güler, açıklamalarında, “Düşünen, Üreten, Yarışan Ordu” hedefinde olduklarını ve şehirdeki hizmetlerde her zaman birinci olmayı amaçladıklarını ifade etmiştir. Ayrıca, deprem süreçlerinde Adıyaman, Malatya, İzmir ve Elazığ gibi bölgelere yardım faaliyetlerinde bulunduklarını ve Türk milletinin sıkıntıları paylaşma ve mutlulukları artırma özelliğine sahip olduğunu vurgulamıştır. Başkan Güler, OBİTEM’e ilişkin eksikliklerin paylaşılması halinde bunları gidermek için çalışacaklarını belirtmiştir.

OBİTEM İtfaiye Dairesi Başkanı Yusuf Çınkıl, eğitimlerin devam edeceğini ve Karadeniz’in ilk ve tek itfaiye eğitim merkezinde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen meslektaşlarla bilgi ve tecrübe paylaşma imkânı bulduklarını ifade etmiştir.

Programda yer alan itfaiye personelleri, Giresun Espiye İtfaiyesi’nden Emrah Özer ve Adıyaman Kahta Belediyesi’nden İlhan Doğan, Başkan Güler ve Ordu Büyükşehir Belediye ekibine bu merkezi Ordu’ya kazandırdıkları ve verdikleri eğitimlerden dolayı teşekkür etmişlerdir. İlhan Doğan ayrıca Adıyaman’ı etkileyen depremde Ordu Büyükşehir Belediyesinin kendilerine her türlü desteği sağladığını ifade etmiştir.

Programın ardından katılan personele katılım belgeleri takdim edilmiştir. Eğitim kapsamında, personellere yangınlara müdahale teknikleri, kapalı ve dumanlı ortamlarda

ilerleme, yaralı taşıma teknikleri, yüksek açı kurtarma, kentsel arama kurtarma, trafik kazalarına müdahale, tehlikeli madde yangınlarına müdahale ve ilk yardım eğitimleri teorik ve uygulamalı olarak verilmiştir.

KAYNAK: @ordu.bel.tr

Önceki İçerikORMEK , Sanatın ve Sanatçının Yanında
Sonraki İçerikOrdu’da Yoğun Yağış Heyelan Sebebi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz