Ünye ilçesinde bulunan kurban pazarının Paşa’sı lakaplı 2,5 yaşındaki boğa, 1 ton ağırlığıyla 150 bin liraya alıcı buldu.

Saca Mahallesi’ndeki kurban pazarı, bayramın yaklaştığı günlerde satışlara devam ederken, göz alıcı bir boğa olan Paşa, 150 bin liraya satıldı. Paşa, yaylada özel bir şekilde arpa ve yonca ile beslenmiş ve pazarın en dikkat çeken hayvanı oldu. Kurban pazarında satışlar bayram arifesine kadar devam ederken, besiciler ve alıcılar arasında sıkı pazarlıklar yaşanıyor ve satılan kurbanlıklar kesim alanlarına taşınıyor. Küçükbaş hayvanların 5 bin liradan, büyükbaş hayvanların ise 30 bin liradan başladığı pazarda, geçen yıla göre satışların iyi olduğu belirtiliyor.

Yaser Felek, her yıl kurban pazarında besili boğaları satarak bayrama hazırlandıklarını ve bu yıl Paşa isimli boğayı sevdikleri bir dostları tarafından yaylada büyütüldüğünü belirtiyor. Paşa, 2,5 yaşında ve geçen yıl Paşa’nın babasını kurban olarak kesmişler. Paşa’yı bu yılki kurban pazarında 150 bin liraya satmışlar, ancak normalde değerinin 180 bin lira olduğunu ifade ediyor. Paşa, arpa ve yonca ağırlıklı bir beslenmeyle büyütüldü. İyi bir kurbanlık yetiştirmek isteyenlerin mutlaka arpa ve yonca ağırlıklı bir beslenme programı uygulaması gerektiğini söylüyor.

Kurban pazarında büyükbaş ve küçükbaş hayvan satışlarının bayram arifesine kadar devam edeceği bilgisi verildi.

KAYNAK: @İHA

Önceki İçerikKöpekten Kaçtı Araba Çarptı
Sonraki İçerikÜnye’de Sahil Kenarında Erkek Cesedi Bulundu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz