“Fata Morgana” sergisi Yason Burnu’nda ziyaretçileriyle buluşuyor.

Alper Aydın’ın Ordu – Yason Burnu’nda 20 Haziran – 20 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan açık hava sergisi, “Fata Morgana” adını taşımaktadır. Bu sergi, Türkiye’de solo olarak düzenlenen en büyük açık hava sergisi olma özelliğini taşıyan 100 hektarlık bir alana yayılmaktadır.

“Fata Morgana” adını, Alper Aydın’ın hava olaylarından esinlenerek seçtiği bir isimdir. Bu olay, serap etkisi gibi görünen bir fenomen olup cisimlerin denizin üstünde uçuyormuş gibi görünmesine neden olmaktadır. Sanatçı, Yason Burnu’nda gerçekleşecek olan sergisinde bu hava olayına referansla geçmiş, şimdi ve gelecek algısı, insanın doğa karşısındaki konumu ve anlamı, zaman ve mekan kavramları üzerine odaklanarak post-apokaliptik imgeler ve sıra dışı senaryolar yaratmayı hedeflemektedir.

Sergide, yeryüzünün jeolojik oluşumu, Adem ile Havva’nın yaratılış miti, insanın doğa ve yaşamla olan etkileşimi, insan sonrası Dünya’yı tasvir eden eserler yer alacak. Sanatçı, doğup büyüdüğü Yason ve Sülü Burnu ile Sarısu’daki deniz ve açık arazilerin yanı sıra tarihi Yason Kilisesi ve Taşbaşı Sanat Alanı gibi mekanlarda eserlerini sergileyecek. “Fata Morgana”, yaklaşık 100 hektarlık bir alanda yer aldığı için sanatseverlere doğadaki değişimleri takip etme fırsatı sunacak.

Bu sergi, sadece önemli bir sanat etkinliği olmanın ötesinde, doğanın, denizin, volkanik kayalıkların ve bölge tarihinin sanatla olan etkileşimini izleyicilere sunuyor. Sanat tarihindeki en büyük açık doğal alan sergisi olan “Fata Morgana”, varoluşumuzla ilgili gerçeği anlatarak derin ve manevi bir sergi deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Alper Aydın, heykel, enstalasyon, çizim, resim ve doğal malzemelerden yapılan geri dönüştürülebilir düzenlemeler gibi çeşitli tekniklerle tasarladığı “Fata Morgana” sergisinde, ekolojik süreçte canlıların, özellikle insanların mekansal varoluşlarını sosyolojik, tarihsel ve arkeolojik bir altyapıyla inceliyor ve kültürel bellek aracılığıyla geleceği geçmişle bağlantılı hale getirmeyi amaçlıyor.

KAYNAK: @orduolay

Önceki İçerikPerşembe’de TOKİ ‘nin %80’i Tamamlandı
Sonraki İçerikÇay ve Kahveye Zam !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz