Akkuş GES Bin 600 Megavat Enerji Üretti

Akkuş Belediyesi, Gökçebayır Mahallesi’nde 13 bin 500 metrekarelik alana 2 bin 376 panel kullanarak kurulan güneş enerji santrali ile üretime devam ediyor. Belediye, kendi enerjisini üretmek ve bütçesine katkı sağlamak amacıyla bu santrali kurdu. Santral, kurulduğu günden bu yana bin 600 megavat enerji üreterek belediye bütçesine 5.1 milyon TL katkı sağladı.

Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, Akkuş’un yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir ilçe olduğunu belirtti. Hidroelektrik Santrali (HES), Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) ve Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile Türkiye’deki 922 ilçe arasında tek ilçe olduklarını ifade etti. Başkan Demirci, “Doğaya zarar vermeyen, doğa dostu enerji üretimi konusunda Akkuş, bir merkez olacak” dedi. İki yıl önce kurulan güneş enerji santralinin başarısından bahseden Demirci, santralin bin 600 megavat enerji ürettiğini ve belediye bütçesine 5.1 milyon TL katkı sağladığını belirtti. Bu yatırımın ilçeye kazandırılmasından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

Akkuş‘ta toplamda 100 megavatın üzerinde bir enerji potansiyelinin olduğunu söyleyen Başkan Demirci, şu anda ilçede 55 megavat enerji üretildiğini ifade etti. Doğa dostu enerji üretimi çalışmalarının devam edeceğini belirten Demirci, yapılan yeni yatırımlarla bu enerji üretim kapasitesinin 100 megavatın üzerine çıkmasının hedeflendiğini söyledi. Bu yatırımların hayata geçmesiyle Akkuş’un, Ünye, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinin enerji ihtiyacını karşılamış olacağını ifade etti.

KAYNAK: @hayatgazetesiordu

Önceki İçerikArtık Çikolata Park Değil
Sonraki İçerikSarıçiçek Yaylası Güreş Şenlikleri Yapıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz