Fındıkta Rekolte Tespit Çalışmaları Başladı

Ordu’da, 2023 yılı fındık rekoltesinin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan komisyon, 400 noktada çalışmalarını sürdürecek. Bu çalışmaların sonucunda Ordu’nun 2023 fındık rekoltesine en yakın tahmin belirlenecek.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda kurulan komisyon, fındık tarımının yapıldığı ilçelerde rekolte çalışmalarına başladı. Bu çalışmalarda, çotanak ve dalların sayılması, zararlılar, hastalıklar ve fındık doluluk oranlarının belirlenmesi gibi işlemler gerçekleştirilecek.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, çalışmaların yaklaşık 400 noktada devam edeceğini ve 2023 yılı fındık rekoltesi için 11 farklı kurumun katılımıyla bir komisyon oluşturulduğunu ifade etti. Yılmaz, komisyonun sahil kesiminden başlayarak ilçelere doğru çalışmalarını sürdürdüğünü ve en doğru sonucu elde etmek amacıyla bu sayımların 400’e yakın noktada yapılmasının önemli olduğunu belirtti. Çalışmalar tamamlandıktan sonra elde edilen verilerin Tarım ve Orman Bakanlığına iletilerek uygun bir tarihte kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi. Ayrıca, fındığın iç oluşumunun rekolte tespiti için yeterli olduğunu ve çalışmalar sırasında sağlam tane ve meyveye dönüşüm oranının da gözlemlediğini açıkladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan da temmuz ayı içinde yapılan çalışmaların, daha önce açıklanan rekoltelere göre daha doğru ve belirleyici olduğunu belirtti. Soydan, Ordu‘da 19 ilçede 400 noktada sahil, orta ve yüksek kesimlerde yapılan saha çalışmalarının büyük bir özveriyle gerçekleştirildiğini söyledi. Bahçelerde çotanak, zararlılar, hastalıklar ve doluluk oranlarının bizzat sayılarak tespit edildiğini vurguladı. Soydan, bu çalışmanın gerçeğe en yakın sonuçları ortaya koyacağını ve daha önce açıklanan rekoltelere itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Bu çalışmaların sonucunda Ordu, 2023 fındık rekoltesi hakkında daha kesin ve güvenilir verilere sahip olacak.

Önceki İçerikSpor Okulları 19 İlçede Başladı
Sonraki İçerikGençler ve Kadınlar Meslek Öğreniyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz