O Eski Ordu Yok Oluyor!

Mimarlar Odası Ordu Şubesi Başkanı Havva Güner Eriş, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin bazı uygulamalarının Ordu‘nun köksüz ve kimliksiz hale gelmesine neden olduğunu belirterek, tüm sivil toplum kuruluşlarını Ordu’nun değerlerine sahip çıkmaya çağırdı. Eriş, “Bugün Ordu’muzun kent hafızasını oluşturan değerlerden bir ‘İskele Bahçe’, bir ‘Mıdı’, bir ‘Çarşamba Pazarı’ yok artık” diyerek, Çarşamba Pazarı’nın Ordu’nun tarihi ve kültürel bir değeri olduğunu vurguladı.

Çarşamba Pazarı’nın yaklaşık 60 yıldır Ordu’nun var olan değerleri arasında yer aldığını ifade eden Eriş, bu alanda köylü üreticilerin kendi ürünlerini satması ve kentli vatandaşların bu ürünlerden faydalanmasıyla oluşan birlikteliğin onlarca yıldır devam ettiğini ve duygusal bir bağ oluşturduğunu söyledi. Ancak, yeni proje uygulamasıyla bu alandaki köylü üreticilerin çıkarıldığını ve projenin tamamlanmasından sonra bu alanda yer alıp alınmayacaklarının bilinmediğini belirtti. Eriş, bu süreçte hem köylü üreticilerin hem de tüketici tarafının büyük mağduriyet yaşadığını ve köylü üreticilerin her Çarşamba günü kendi kaderlerine terk edildiğini ve ürünlerini tüketiciyle buluşturma çabası içinde olduklarını dile getirdi.

Mimarlar Odası Ordu Şubesi Başkanı Havva Güner Eriş, eylemlerin söylemlerle çeliştiği bir duruma dikkat çekerek, Ordu‘daki değerlerin tek tek yok edildiğini belirtti. Ironik bir şekilde, bazı yetkililerin yurt dışındaki gelişmiş kentlerden övgüyle bahsettiklerini ve yıllardır meydanları, yolları, sokak dokularını ve binaları özenle koruyarak kent hafızalarını koruduklarını ifade ettiklerini söyledi. Ancak, Ordu’nun değerlerinin birer birer yok edildiği gerçeğiyle karşı karşıya olduklarını belirtti. Bir kentin gelişimi için sürdürülebilir insan ölçeğinde sağlıklı bir yaşamın sağlanması, var olan değerlerin korunması, kentlinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek altyapı hizmetlerinin iyileştirilmesi ve kentteki toplumun ortak görüşlerinin alınması gerektiğini ifade etti.

KAYNAK: @orduolay

Önceki İçerikMotosiklet Sürücüsü Hastaneye Kaldırıldı
Sonraki İçerikSürücüsüz Aracın Çarptığı Yaya Hayatını Kaybetti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz