Ordu’da Selin Ardından Yaralar Sarılıyor

Ordu, aralıklarla 4 gün süren yoğun yağışların etkisiyle olumsuz etkilendi. Kent genelinde ev ve iş yerlerinin su altında kaldığı, ulaşımın engellendiği bir durum oluştu. Temizlik çalışmalarının yapıldığı kentte binin üzerinde heyelan yaşandı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, yağışın şiddetine dikkat çekerek, benzer bir yağışın son olarak 45 yıl önce gerçekleştiğini ifade etti ve olayı “iade edilen bir afet” olarak nitelendirdi.

Geçen cumartesiden salı gününe kadar süren yoğun yağışlar sonucunda Ordu genelinde 168 dere taşkını yaşandı ve bunun sonucunda 1023 noktada toprak kayması, 120 noktada heyelan meydana geldi. 570 ev ve iş yerinin su altında kaldığı olayda, 1043 yol trafiğe kapandı ve temizlik çalışmalarının ardından 968 yol tekrar ulaşıma açıldı. Şu anda hala 75 yolun trafiğe kapalı olduğu ve ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi. Kent genelinde 848 yağmur suyu hattının tıkandığı belirtildi. Metrekareye ortalama 114 kilogram yağmur düşen Ordu’da, hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Yağış nedeniyle denizin rengi kahverengiye dönüştü ve Karadeniz-Akdeniz Yolu, heyelan nedeniyle trafiğe kapatıldı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, heyelanlarla mücadele ettiklerini ve binin üzerinde heyelan yaşandığını belirtti. Güler, hızla koordineli bir şekilde çalışarak sorunu yönettiklerini ifade etti. Güler, 290 iş makinesi ve 822 personel ile Altınordu Belediyesi, valilik, AFAD, polis ve jandarma gibi kurumların da katkılarıyla afeti kısa sürede atlattıklarını ve normale döndüklerini söyledi.

Altınordu ve Fatsa ilçelerinde ana şebeke borularının patlaması sonucu su kesintilerinin yaşandığını belirten Güler, hızlı bir şekilde onarımların yapıldığını ve suyun tekrar sağlandığını belirtti.

Başkan Güler, afetin ardından ortaya çıkan yeni derelerin üstünün kapatıldığına dikkat çekerek, bu olayın daha ciddi bir dirençli kent anlayışını gerektirdiğini ve yeni bir konseptle çalışmalar yapıldığını vurguladı. Şehirdeki temizlik ve onarım çalışmalarının hala devam ettiğini ifade etti.

KAYNAK: @dha

Önceki İçerikEv Ve İş Yerlerinde Salgın Hastalık Önlemi
Sonraki İçerikSahiller Temizleniyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz