Başkan Güler : ” Hedefimiz Kendi Kendine Yeten Bir Ordu ”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Samsun’da düzenlenen Agricities (Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği) 2023 Yönetim Kurulu Toplantısı ve 2. Küresel Tarım Forumu’na katıldı. Başkan Güler, toplantıda Ordu’da yapılan tarım çalışmalarını katılımcılarla paylaştı ve temel amacın “Ordu‘nun kendi kendine yeten bir kent olması” olduğunu vurguladı.

Toplantıya, Türkiye’den Konya, Samsun, Sakarya ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanları ile 4 ülkeden 23 Belediye Başkanı katıldı. Tarım ekonomisi, finansman yönetimi, örtü altı yetiştiriciliği ve tıbbi aromatik bitkiler, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, kuraklık ve su yönetimi, tarımsal eğitim ve dijital tarım konuları ele alındı.

Başkan Güler, katıldığı oturumda Ordu’da yapılan tarım ve hayvancılık yatırımlarını anlattı. Ordu’nun “doğduğu yerde doyan bir kent” olmasını hedeflediklerini ve kent ekonomisini tarım ile birleştirdiklerini ifade etti. Başkan Güler, Ordu’nun fındık üretiminde Türkiye’nin en üretken şehri olduğunu belirterek, tarım şirketi ORTAR aracılığıyla fındık ve diğer tarım ürünlerine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Ayrıca, gıda güvenliğinin önemine değinerek, gıda konusunda üretimi geliştirmek amacıyla tarım şirketi kurduklarını ifade etti.

Başkan Güler’in aynı zamanda tarım ve hayvancılık yatırımlarını anlattığı oturumda, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ve hayvancılık alanındaki çalışmalarını paylaştığı ve Ordu‘nun kendi kendine yeten bir şehir olması için yapılan çalışmalara vurgu yaptığı belirtiliyor. Aynı zamanda fındık gibi önemli bir ürünün fiyat dalgalanmalarını önlemek ve katma değerli ürünlere yönelik çeşitlendirme çalışmaları da öne çıkıyor.

Önceki İçerikAybastı’da Festival Coşkusu
Sonraki İçerikVali Sonel Yardım Eli Uzattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz