Perşembe’de Madencilik Tehdidi

Perşembe‘nin Soğukpınar, Şenyurt ve çevre köylerinde altın, demir, çinko, bakır ve gümüş madenciliği için ruhsatlandırılan alanda Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinin başlatılması nedeniyle Ordu Çevre Derneği, Soğukpınar Karavaiz’de halkı bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu üyeleri Coşkun Özbucak, Avukat Haluk Türkmen ve Gül Ersan, Levent Erkoç’un katıldığı toplantıya mahalle muhtarları ve yurttaşlar da iştirak etti.

Toplantıda, Ordu Çevre Derneği’nin tanıtımı ve çalışma yöntemleri anlatıldıktan sonra, IV. Grup maden tanıtım projesi hakkında bilgiler paylaşıldı. Projenin eksiklikleri ve işletme başladığı takdirde yaşanacak tehlikeler vurgulandı. Hukuksal süreç ve yapılması gerekenler hakkında değerlendirmeler yapıldı ve halkın soruları yanıtlandı.

Toplantı sonrasında, halkın maden işletmesine razı olmadığı ve ÇED onaylandığında dava açılmasına karar verildi. Toplantının ön bilgilendirme amacıyla yapıldığı belirtilerek, yeni bir toplantının daha düzenlenmesine karar verildi.

Köylüler, topraklarına sahip çıkacaklarını ve Ordu Çevre Derneği ile birlikte hareket edeceklerini belirterek, derneğe teşekkür ettiler. Maden işletmesi konusunda duyarlılıklarını göstermek için imza kampanyası başlatacaklarını ifade ettiler ve ÇED onayı verildiğinde hukuki yollara başvuracaklarını vurguladılar.

Önceki İçerikVali Sonel Yardım Eli Uzattı
Sonraki İçerikOrdu’da Silahlar Konuştu : Bir Yaralı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz