Asrın Felaketi Fındığı Da Vurdu

Ordu’da her yıl ağustos ayının ilk haftası başlayan fındık hasadı öncesi, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden gelen mevsimlik tarım işçileri genellikle Altınordu ilçesinin Saraycık Mahallesi’nde kurulan konaklama alanlarında kalıyordu. Ancak bu yıl, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Yaşam Koşullarının İyileştirilmesi (METİP)’ projesi kapsamında kurulan bu konaklama alanları boş kalmış durumda.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, bunun sebeplerinden birinin, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde meydana gelen deprem felaketi olduğunu belirtmiştir. Deprem nedeniyle birçok işçinin etkilendiğini ve şehirlerini terk etmeye mecbur kaldığını ifade etmiştir. Geçmiş yıllarda 10 bin civarında mevsimlik işçinin Ordu’ya geldiği ancak bu yıl bu sayının yüzde 25-30 oranında azalacağını öngördüğünü dile getirmiştir.

Ayrıca, mevsimlik işçilerin gelmemesi nedeniyle birçok üreticinin kendi fındıklarını toplamak zorunda kalacağına dikkat çekmiştir. Mevsimlik tarım işçilerinin gelmemesi, fındık hasadının planlanandan daha zor geçeceğini ve birçok üreticinin yoğun emek harcayacağını göstermektedir.

Altınordu ilçesindeki METİP alanının düzenli ve modern bir sistem olduğunu ancak henüz mevsimlik işçi gelmediğini söylemiştir. Üreticilerin işçilerin gelmesini beklediği ve önümüzdeki günlerde Ordu‘ya bir işçi seyahati beklediği ifade edilmektedir.

Önceki İçerikOrdu Gecelerinde Kano Keyfi
Sonraki İçerikAntalya Kemer’de Orman Yangını

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz