Dr. Mehmet Soydan: “Yaz Aylarında Çocuklarda İshale Dikkat”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Soydan, yaz aylarında çocuklarda en sık görülen hastalıklardan birinin ishal olduğunu belirtmiştir. İshalin yaz mevsiminde artmasının nedenlerinden biri, havuz ve deniz sezonunun açılmasıdır. Dr. Soydan, çocuklarda ishale yol açan etkenlerin içme sularının temiz olmaması, yemeklerin hijyen kurallarına uygun hazırlanmaması ve iyi pişirilmemiş besinler olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca, virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikropların da ishalin oluşmasında rol oynayabileceğini belirtmiştir.

Çocuk yaz ishallerinin genellikle ani başladığını belirten Dr. Soydan, bazı belirtilerle çocukların durumlarını takip etmek gerektiğini söylemiştir. Eğer çocuk kusuyorsa, su içemiyor, beslenemiyor ve günde 6 ila 7’den fazla ishal vakası yaşıyorsa, halsizlik varsa, bir çocuk doktoruna başvurulması gerektiğini belirtmiştir.

Dr. Soydan, çocukları ishalden korumak için hijyenin önemine vurgu yapmıştır. Ellerin su ve sabunla en az 2 dakika yıkanması, çiğ meyve ve sebzelerin iyi yıkanması, besinlerin açıkta ve sıcakta bırakılmaması, taze süt ve süt ürünleri verilmesi gibi önlemler alınması gerektiğini ifade etmiştir. Ayrıca içme sularının temiz olmasına dikkat edilmesi ve mümkünse kaynatılarak içirilmesi önerilmiştir.

Tedavi konusunda ise destekleyici tedavi ve sıvı kaybının yerine konması önemli olduğunu belirten Dr. Soydan, ishal olan bebeklere doktor onayı olmadan antibiyotik veya ilaç verilmemesi gerektiğini vurgulamıştır. Özellikle küçük çocuklarda ishal, kusma varlığında büyük su kaybına neden olabileceğinden yeterli su verilmesinin önemine dikkat çekmiştir.

Önceki İçerikGİRGENDER Derneği Görme Engelli Çocuklarımızı Unutmadı
Sonraki İçerikÜnye’de 64 Çocuk İçin Toplu Sünnet Şöleni

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz